Selleks, et kodus töötades olla produktiivne ja end mugavalt tunda, on vaja leida omale sobiv kirjutuslaud. Mis tähendab üldse sobiv kirjutuslaud? Kirjutan sellest lähemalt siin postituses.
Pandeemia tõttu olid paljud töötajad sunnitud jääma kodukontorisse ning toona ei räägitud sellest, kuidas üldse kodus kaugtööd tehes hakkama saada või milline peaks üks õige kirjutuslaud olema. Nii mõnedki hakkasid töötama “suvalise” laua taga, diivani peal, voodis, triikimislaua peal või hoopis söögilaua taga. See aga pani proovile ka kõige kohusetundlikuma kontoris töötaja.
Kodus töötades tekkisid töötajatel probleemid, mida ei oldud varem kogetud. Näiteks oli väga lihtne töötegemist edasi lükata ja tegeleda koduste asjadega. Lihtne oli üle töötada, sest ei suudetud end tööst välja lülitada, sest elati justkui tööl. Kus oli piir töö- ja eraelu vahel? Seda ei olnudki. Samuti jäädi järsku töökaaslastest eraldi, mis tekitas üksildusetunnet. Selle lahendamiseks kasutasid paljud ettevõtted suhtlemiseks ja koosolekuteks videokõnesid, kuid see ei asenda siiani näost näkku suhtlust.
Mida aeg edasi, seda rohkem hakati mõtlema selle peale, mida on vaja selleks, et edukalt kodus töötades hakkama saada. Kuidas peaks oma päeva planeerima? Millega peab arvestama? Milline peaks olema üldse üks kodukontor? Kuidas töömõtetest end välja lülitada? Kuidas end tööle fokusseerida? Sellest aga mõnes teises postituses. Olen välja toonud 10 nippi, kuidas kodus töötades efektiivne olla, selleks klikka siia.
Aga nüüd peateema juurde tagasi ehk siis kodukontorilauad. Kuidas ikkagi valida omale õige kirjutuslaud ja miks see nii oluline on?
Ma poleks paar aastat tagasi uskunud, et ühel kirjutuslaual on nii suur mõju minu enesetundele, kuid pärast kirjutuslaud ANNA arendamist ja kasutamist saan seda kindlalt öelda. Kui Sa saad uue kodus töötamise kogemuse sellise kirjutuslauaga, mis on just Sinu vajaduste järgi kohandatud, siis Sa ei pöördu enam kunagi tagasi oma vana laua juurde. Sa leiad end hoopis mõtlemast, et kuidas Sa üldse varasemalt midagi tehtud said. See vahe on nii suur. See, kuidas Sa ennast tunned. See, kui rahulolev Sa oled. See, kui energiline ja motiveeritud Sa oled. See, kui hästi Sa suudad tööle keskenduda. See, kui palju rohkem tööd Sa jõuad väiksema ajaga ära teha.
Kirjutuslaud on kodukontori keskne element ja see mõjutab Sinu efektiivsust töö tegemisel, Sinu enesetunnet ja üldist heaolu. Kirjutuslaua valimine ei ole koht, kus kokku hoida, sest Sa veedad selle laua taga enamiku oma ärkvelolekuajast. Seetõttu on oluline valida endale just selline kirjutuslaud, mis on vastavuses Sinu vajadustega ja tekitab Sinus hea tunde. Et Sa sooviksid endast maksimumi anda ja päriselt oma eesmärkide suunas liikuda.
Siin on Sulle mõned näpunäited, mida silmas pidada uue kirjutuslaua valimisel ja omale täiusliku kodukontori kujundamisel
1. Pane paika kavatsus
Võta enda prioriteediks suhtumine, et Sul on kodus kirjutuslaud ainult töötegemiseks ja selleks, et Sa saavutaksid oma eesmärgid, oleksid fokusseeritud ning tunneksid end võimalikult hästi. Kui Sul ei ole sellist kavatsust, siis ei ole ükski laud imerohi, mis tooks Sulle soovitud tulemused lihtsalt niisama. Sa pead siiski selleks ise vaeva nägema ja tegutsema. Kirjutuslaud on üksnes vahend, mis aitab Sul oma tulemusi kiiremini täide viia ning tunda end seda tehes mugavamalt ja rahulolevamalt.
Tuletan meelde, miks on oluline, et Sinu kirjutuslaud oleks mõeldud vaid töö tegemise jaoks. Sest nii tõmbad Sa endale selge piiri töö- ja eraelu vahele. Kodus on see eriti oluline, sest ühest rollist teise ümber lülitumine on nii palju raskem ja seda eriti siis, kui Sul ei ole töötamiseks eraldi kabinetti.
Kohe meenub mulle raamat James Clear “Aatomharjumused“, mis räägib sellest, kuidas harjumused meid mõjutavad ja kujundavad ning kuidas tekitada omale head harjumused ja halbadest vabaneda. Selle raamatu teadmised tulevad kasuks nii kodus töötamisel kui ka üldiselt elus. Mulle meeldis väga see osa raamatust, kus autor kirjeldas, miks iga tegevuse jaoks peab olema eraldi koht. Autor tõi näite, et kui ta töötas söögilaua taga, oli tal õhtul väga raske töötamist lõpetada, sest tal ei olnud piiri töö- ja eraelu vahel. Kui ta lõpuks eraldi kabineti sai, oli tal väga lihtne lülitada end kas töö- või eraellu.
2. Lähtu enda vajadustest
Mitte üksi “suvaline” laud ei aita Sind rohkem kui selline kirjutuslaud, mis on täpselt Sinu vajaduste järgi kujundatud. Sest siis Sa saad tunda end mugavalt. Sa saad keskenduda päriselt töö tegemisele. Sul tekib rohkem vaba aega. Sa oled produktiivsem. Sa oled rahulolevam. Sa suudad paremini keskenduda ja hoida fookust sellel, mis on oluline.
Seega mõtle läbi:
- millised on Sinu tööülesanded;
- kui palju aega Sa veedad kirjutuslaua taga;
- milline on Sinu kehaasend töötamisel;
- mis on Sinu töövahendid ehk mida vajad selleks, et kodus töötades kõik oma ülesanded tehtud saaksid;
- kui suurt lauda Sul töötamiseks vaja on;
- kas Sul on vaja printida ja hoiustada pabereid;
- millist hoiuruumi vajad tööasjade hoiustamiseks;
- mida vajad peale kirjutuslaua (kappe, riiuleid, sahtleid);
- kas Sul on ainult sülearvuti või kasutad ka ekraane;
- kas Sul on vaja, et laual on eraldi pistikupesad või juhtmete haldamise süsteem;
- kas Sul on vaja, et laud oleks reguleeritava või fikseeritud kõrgusega.
Kui need on läbi mõeldud, alles siis saad hakata mõtlema, millist lauda on Sul selle jaoks vaja ehk mis kriteeriumitele peab Sinu tulevane kodukontorilaud vastama.
3. Kui Sa otsid mingile kindlale probleemile lahendust
Kui Sa oled juba varasemalt kodus töötanud ja tead täpselt, mis on Sinu vajadused, kuid Sa tunned, et miski ikka takistab Sul olemast efektiivne ja rahulolev töötaja, siis on aeg mõelda selle peale, mis on see probleem või põhjus, et Sa end nii tunned.
- Kas Sa töötad ühetoalises korteris ja Sul ei ole võimalust eraldi kirjutuslaua jaoks?
- Kas Sul on tööasjad kogu aeg silme all ja Sa ei suuda töömõtetest eemale saada?
- Kas Su töölaud on kogu aeg üks suur segadus ja selle koristamine on viimane asi, mida teha soovid?
- Kas Sul on kõrini juhtmetest, mis igal pool vedelevad ja takistavad Sul mugavalt põrandat puhastada?
- Kas Sinu söögilaud on kaetud tööasjadega?
- Kas Sa töötad pidevalt üle?
- Kas Sa lükkad pidevalt oma tööasju edasi?
- Kas Sa pead elukorralduste tõttu kodukontoriga kolima elutuppa, aga Sa ei taha nähtavat kodukontorit?
- Kas Sul ei ole ruumi eraldi kirjutuslaua jaoks?
- Kas Sa soovid oma kodukontorit kiiresti peita?
Kui Sa oled teadvustanud, et Sul on mingi kindel probleem, saad Sa otsida sellele parimaid lahendusi. Sest Su heaolu muutub nii palju, kui Sul ei ole enam seda segavat probleemi, mis takistab Sul töös endast parimat andmast. Ja mul on nii hea meel teatada, et minu missioon on leida kõikidele nendele probleemidele lahendus ning pakkuda just Sinu vajaduste järgi kirjutuslaud Sinu kodukontorisse. Selleks kirjuta mulle info@minukodukontor.ee
4. Arvesta selle ruumiga, kuhu Sinu kodukontor tuleb
Kui Sul on eraldi ruum, ei pea kirjutuslaua funktsioonidele nii suurt rõhku panema, kuid kui Sa töötad magamistoas või elutoas ja Sul on vähe ruumi, on väga oluline läbi mõelda, kuidas hakkab Sinu kodune töökoht mõjutama Sinu üldist heaolu. Sa pead arvestama ruumiga, et paika panna laua võimalikud mõõdud ja mõelda, kas need on vastavuses Sinu vajadustega või pead Sa mingis osas kompromisse tegema. Samuti on oluline, et kirjutuslaud sobiks ümbritseva keskkonnaga, sest sellest sõltub Sinu üldine meeleolu.
Mõtle läbi:
- kui suur kirjutuslaud mahub Sinu soovitud kohta;
- kuidas aknad, pistikupesad, uksed ja muud takistused mõjutavad Sinu kodukontori asukohta;
- millise kujuga laud sobib Sinu ruumi;
- milliseid lisaesemeid on veel vaja (kapid, riiulid, sahtlid) ja kuidas need paigutada;
- kas jääb piisavalt ruumi liikumiseks (võid teipida põrandal laua suuruse, tooli suuruse, et saaksid aimu, kuidas ruum hakkab jaotuma);
- millised materjalid sobivad Sinu keskkonnaga kokku;
- millised värvitoonid sobivad Sinu keskkonda ja kuidas need toetavad Sinu eesmärki kodus töötamisel (kas aitavad keskenduda, aitavad inspireeruda, on rahustavad).
5. Vali endale sobiv kodukontorilaud
Kui oled kõik vajadused ja soovid kindlaks teinud, siis vaata üle turul olevad lahendused ja vali enda vajaduste ja hinna järgi sobiv laud. Pea meeles, et tegemist on pikaaegse investeeringuga ning see ei ole koht, kus kokku hoida, sest Sa veedad oma kodukontorilaua taga enamiku ärkvelolekuajast ning laual ja laual on vahe. Kindlasti jälgi materjalide valikut, et need oleksid lihtsasti puhastatavad ja vastupidavad ajale.
MINU KODUKONTORi lauad on spetsiaalselt arendatud väikestesse kodudesse, kus ei ole võimalik eraldi kabinetti või kodukontorinurka luua. Meie valikust leiab hetkel 2 funktsionaalset lauda: üks magamistuppa või elutuppa ehk kirjutuslaud ANNA ja teine kööki ja/või elutuppa ehk kirjutuslaud NELE. Mõlema kirjutuslauaga on võimalik kodukontor lihtsasti ära peita ja sellega luua selge piir töö- ja eraelu vahele.
Kodukontorilaual ANNA on 100% avanev pehmelt sulguv sahtel, lisaklapp, kus saad korrastada oma juhtmemajanduse ning see on ühenduses põhiklapiga nn tunneli kaudu, et saaksid kõik nähtavad juhtmed ära peita. Seega loo omale kord kodukontorisse, unusta tolm ja segadus laua peal. Naudi suurenenud tööefektiivsust, rahulolu ja mugavust. Klapi all on piisavalt ruumi, et mahutada ekraan, suurem sülearvuti, hiir ja isegi kohvitops.
Kui Sa tunned, et Sa ei leia endale sobivat lahendust, siis võta meiega ühendust meili teel info@minukodukontor.ee ning arendame koos Sinuga Sulle unistuste kodukontorilaua. Samuti aitame Sind hea meelega erinevates küsimustes, et saaksid omale enda vajaduste järgi kodukontorinurga.